clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

17-процентов. увеличение производства биотоплива в мире

17-proc. wzrost produkcji biopaliw na świecie
17-процентов. увеличение производства биотоплива в мире

wnp.pl (Marcin Szczepański) - 06-09-2011 12:18

Światowa produkcja biopaliw wzrosła w 2010 roku o 17 proc. i osiągnęła rekordowy poziom 105 miliardów litrów, wzrastając z poziomu 90 miliardów litrów w 2009 roku - wynika z najnowszego raportu Worldwatch Institute opisującego globalną sytuację na rynku biokomponentów.
Zdaniem ekspertów instytutu, w głównej mierze na odnotowany wzrost wpływają wysokie ceny ropy naftowej, wahania gospodarcze i nowe uregulowania prawne w takich krajach, jak Argentyna, Brazylia, Kanada, Chiny i USA.

Stany Zjednoczone i Brazylia pozostają największymi producentami etanolu. W 2010 roku USA wyprodukowały go 49 miliardów litrów (57 proc. światowej podaży), a Brazylia 28 miliardów litrów, co oznacza, że kraj ten odpowiada za 1/3 produkcji etanolu w skali globalnej. Kukurydza jest podstawowym surowcem dla amerykańskiej produkcji, natomiast w Brazylii w sposób zdecydowany dominuje trzcina cukrowa.

Rekordowy wynik Stanów Zjednoczonych łączony jest częściowo z wysokimi cenami ropy, co poskutkowało wejściem na rynek etanolowy dużych koncernów paliwowych takich jak Sunoco, Valero, Flint Hills czy Murphy Oil. Wysokie notowania ropy były również czynnikiem stymulującym produkcję etanolu w Brazylii, gdzie około 1/3 wszystkich pojazdów stanowią samochody „flex-fuel”. Wielu kierowców w tym kraju zasila swoje auta etanolem, ponieważ jest on tam tańszy niż klasyczna benzyna.

Największym producentem biodiesla jest z kolei Unia Europejska, w której wyprodukowano łącznie w 2010 roku 53 proc. światowych dostaw tego paliwa. Niektóre kraje UE mogą jednak w najbliższym czasie zmniejszyć produkcję biodiesla na rzecz etanolu z uwagi na dane opublikowane w raporcie Komisji Europejskiej, zgodnie z którym uprawy przeznaczone do produkcji etanolu mają większą zawartość energetyczną, co stwarza większą efektywność na cele paliwowe.

Materiał z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2011
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author