clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Moce przesyłowe w Lasowie rozchwytywane

Moce przesyłowe w Lasowie rozchwytywane

wnp.pl (Dariusz Malinowski) - 06-09-2011 14:38

GDF Suez Energia Polska również zarezerwował część mocy przesyłowych w rozbudowanym interkonektorze w Lasowie. - Chodzi o stosunkowo niewielką ilość - przyznaje Bogdan Pilch, wiceprezes zarządu GDF Suez Energia Polska.
Niedawno o zarezerwowaniu 40 mln m sześc. gazu rocznie zdolności przesyłowych interkonektora w Lasowie koło Zgorzelca poinformował ZAK. Także GDF Suez Energia Polska zarezerwował cześć mocy. Jak przyznaje wiceprezes Pilch jest to mniej niż w przypadku ZAK.

Dlaczego jednak zainteresowanie mocami było tak duże? Efektem była znaczna redukcja. W ten sposób firmy otrzymują możliwość kupna gazu bez udziału PGNiG. W praktyce może to oznaczać, że część surowca będzie kupowane w transakcjach natychmiastowych, a więc najpewniej taniej niż w przypadku gazu pochodzącego z kontraktu z PGNiG.

Dodatkowa zaletą „własnego” gazu jest także to że będzie on pochodził z innego źródła, mówimy wiec o faktycznej dywersyfikacji.

Obecnie Polska ma możliwość importowania przez Lasów nieco ponad 0,8 mld metrów sześc. gazu rocznie. Jednak mająca się rychło zakończyć rozbudowa interkonektora pozwoli na zwiększenie rocznego przesyłu do 1,5 mld m sześc.

Materiał z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2011
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author