clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Korea pracuje nad superszybkim pociskiem

Korea pracuje nad superszybkim pociskiem

W Korei Płd. trwają prace nad ponaddźwiękowym pociskiem dla krążownika rakietowego - poinformowała dziś prasa w Seulu, kilka dni po tym, jak w morze wypłynął pierwszy chiński lotniskowiec, co wzbudziło falę zaniepokojenia w regionie.
Budowa nowych rakiet zostanie zakończona w ciągu trzech-czterech lat - podała gazeta "Dzoson Ilbo", powołując się na anonimowe źródło rządowe.
Jak sprecyzował dziennik, "badania nad rozwojem ponaddźwiękowych pocisków przeciwokrętowych trwają od lat w agencji rozwoju obrony". "Pociski te mają za zadanie obronę kraju przed zagrożeniem z morza ze strony innych państw regionu, jak Korea Północna" - dodało to źródło.
Pocisk południowokoreański inspirowany jest rosyjskim przeciwokrętowym odrzutowym ponaddźwiękowym pociskiem manewrującym Jachont. Ma lecieć nisko nad wodą z maksymalną prędkością 2,5-krotnie większą niż dźwięk i mieć zasięg 300 km - pisze "Dzoson Ilbo".

W ubiegłym tygodniu pierwszy chiński lotniskowiec wypłynął w próbny rejs. Okręt nazwany "Shi Lang" to była radziecka jednostka "Wariag", która po rozpadzie ZSRR nigdy nie została ukończona. Pod koniec lat 90. XX wieku Chiny kupiły go od Ukrainy. Władze w Pekinie zapewniają, że po modernizacji ma on służyć do celów szkoleniowych. "Shi Lang" ma około 300 metrów długości i 73 metry szerokości. Napędzają go silniki konwencjonalne.
Według niepotwierdzonych informacji, Chińczycy budują w stoczni w Szanghaju swój własny lotniskowiec, a może nawet dwa. Zdaniem obserwatorów, Chinom zależy na posiadaniu lotniskowców, by zyskać przewagę na morzu wobec licznych sporów terytorialnych z sąsiadami. W ostatnich miesiącach ponownie rozgorzał chińsko-wietnamski spór o archipelagi małych wysp, Paracelskich i Spratlay. Pod dnem morskim wokół tych niewielkich skrawków lądu i raf kryją się duże złoża ropy naftowej i gazu.

USA wyraziły zaniepokojenie z powodu budowy przez Chiny lotniskowca i wezwały je do większej przejrzystości w sprawach sił zbrojnych i "wyjaśnienia potrzeby posiadania takiego sprzętu".
Autor: JMR Źródła: PAP
Subscribe
Comments for this post were disabled by the author