clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

W 2010 r. obywatele Ukrainy uzyskali ponad milion wiz do państw UE.

Problemy z polskimi wizami. Będzie ostra reakcja

wczoraj, 20:00 JMR / PAP

Obywatele Ukrainy skarżą się, że mają kłopoty z wjazdem do niektórych państw Unii Europejskiej na podstawie wiz schengeńskich, wydawanych przez Polskę - podał dziś przedstawiciel MSZ w Kijowie Ołeh Wołoszyn.

Wśród krajów, które niechętnie wpuszczają do siebie Ukraińców z polskimi wizami na pierwszym miejscu dyplomata wymienił Węgry. Ukraińskie media opisywały wcześniej historie swych rodaków, którzy słyszeli na granicy z Węgrami, że skoro mają wizy polskie, to powinni jechać do Polski, a nie na Węgry.

Wołoszyn przypomniał, że zgodnie ze wspólnotowym kodeksem wizowym wiza schengeńska upoważnia do podróżowania po wszystkich krajach, należących do strefy Schengen.

- Będziemy podnosić tę kwestię ostro i zdecydowanie - oświadczył. Zapowiedział, że sprawa honorowania polskich wiz przez inne kraje UE zostanie omówiona podczas najbliższych konsultacji konsularnych między przedstawicielami MSZ Ukrainy i Polski.

Polscy dyplomaci na Ukrainie podkreślają, że problem nie leży po stronie Polaków.

- Ostatnią instancją, która decyduje, kogo wpuścić na terytorium państwa UE, a kogo nie, jest oficer Straży Granicznej danego państwa - powiedział Rafał Wolski, szef wydziału konsularnego RP w Kijowie.

W 2010 r. obywatele Ukrainy uzyskali ponad milion wiz do państw UE. Prawie połowa z nich została wydane przez konsulaty Polski.

Subscribe

Comments for this post were disabled by the author