clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Soros oskarża Merkel o zaostrzenie kryzysu w EuropieSoros oskarża Merkel o zaostrzenie kryzysu w Europie

...

pfm 2011-08-12, ostatnia aktualizacja 2011-08-12 13:31:39.0

"To niemiecka polityka doprowadziła do nasilenia się kryzysu zadłużeniowego w Europie" - napisał George Soros w komentarzu dla niemieckiego dziennika biznesowego "Handelsblatt".

George Soros, 80-letni inwestor i założyciel funduszu hedgingowego Quantum, w komentarzu gościnnym dla niemieckiego dziennika biznesowego "Handelsblatt" główną winą za zaostrzenie kryzysu zadłużeniowego w Europie obarczył prowadzoną przez Angelę Merkel "politykę małych kroków".

"To powolna polityka Niemiec doprowadziła do nasilenia się greckiego kryzysu i rozprzestrzenienia się kryzysu zadłużeniowego w Europie, wywołując tym samym ryzyko zagrażające istnieniu całej Unii Europejskiej" - napisał znany inwestor.

Zaznaczył także, że rząd Merkel stoi przed wyjątkowo trudnym zadaniem, jakim jest rozpoczęcie publicznej debaty na temat roli Niemiec w unijnej gospodarce. Kluczowe musi stać się zrozumienie faktu, że niemiecka gospodarka, jako największa i najwyżej oceniania w całej Unii Europejskiej, powinna poczuwać się do odpowiedzialności za gospodarkę całej Wspólnoty. "Tylko Niemcy mogą teraz zawrócić Unię z drogi do dezintegracji" - podkreślił Soros.

Obecną konstrukcję gwarancji kredytowych dla Grecji i funduszu ratunkowego Soros określił mianem "niedopuszczalnych". Zwrócił uwagę, że w ten sposób kraje takie jak Hiszpania czy Włochy poniosą większe straty w wyniku konieczności spłacania wyżej oprocentowanych długów, niż potencjalnie uzyskają jakiekolwiek korzyści ze wsparcia kredytowego dla Grecji.

Inwestor określił sytuację mianem pogarszającej się. W jego opinii temat debaty publicznej oscyluje dookoła "połowicznych" rozwiązań, podczas gdy kolejnym krokiem powinno być rozszerzenie Funduszu Gwarancyjnego. "Dopóki to nie nastąpi, francuski rating AAA wciąż może być w niebezpieczeństwie" - napisał Soros.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz - http://wyborcza.biz/biznes/0,0.html © Agora SA

Subscribe

Comments for this post were disabled by the author