clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Najwyższy most w Polsce - 122 metry - prawie gotowy

Najwyższy most w Polsce prawie gotowy

...

Magda Nogaj, Wrocław 2011-08-11, ostatnia aktualizacja 2011-08-11 12:22:45.0

40 ciężarówek wyładowanych piachem, każda o masie powyżej 40 ton, wjechało wczoraj na most, który ma być częścią Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. To była próba obciążeniowa. Pod koniec miesiąca mają nim jeździć kierowcy.

Wraz z mostem oddana zostanie obwodnica, która łączyć ma autostradę A4 z drogami na Poznań i Warszawę. Dzięki temu kierowcy jadący przez Wrocław tranzytem wreszcie będą mogli omijać miasto.

Most to najbardziej imponujący fragment obwodnicy. Ma ponad pół kilometra długości, a cała konstrukcja podwieszona jest do zaledwie jednego pylonu. To największy powierzchniowo betonowy most na świecie i najwyższy most w Polsce. Pylon ma 122 m. Między nim a przęsłami rozpiętych zostało aż 160 lin o długości w sumie ponad 20 km. Żaden inny polski most nie ma ich aż tylu.

Wczoraj inżynierowie z Politechniki Wrocławskiej poddali konstrukcję testom, by sprawdzić, jak zachowuje się pod wpływem obciążenia. Na obie jezdnie wjechały wywrotki. Na jednej nitce zatrzymały się przed, na drugiej za pylonem. To spowodowało maksymalne wytężenie. - To ekstremalna próba, w życiu tego mostu gorsze obciążenie się nie zdarzy - mówi prof. Jan Biliszczuk, główny projektant konstrukcji (na zdjęciu).

Próba zakończyła się pomyślnie. Podczas testów pod wpływem ciężaru pylon odchylał się nawet 15 cm od pionu. Jezdnie uginały się na ponad pół metra. W tym czasie projektant był pod mostem, by własną głową zagwarantować, że nie runie. - Taka jest tradycja, chyba jeszcze z czasów średniowiecznych, gdy przeprawy wznoszone były na wyczucie budowniczego, a podczas próby pędzono po nich bydło.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz - http://wyborcza.biz/biznes/0,0.html © Agora SA

Subscribe

Comments for this post were disabled by the author