clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Tanie wino podbija Czechy. Wódki w odwrocie

Tanie wino podbija Czechy. Wódki w odwrocie

...

gaw 2011-08-12, ostatnia aktualizacja 2011-08-12 14:08:01.0

W zeszłym roku po raz pierwszy Czesi wypili więcej alkoholu w postaci wina niż w formie mocnych alkoholi.

Przeciętny Czech pod postacią wina wypił w zeszłym roku 2,2 l czystego alkoholu, a 2,17 l pod postacią wysokoprocentowych alkoholi. Prezes czeskiej Unii Producentów i Importerów Alkoholi (UVDL) Petr Pavlik twierdzi, że czas rozważyć zniesienie zerowej stawki akcyzowej na wina.

Spożycie wina w Czechach wzrasta od 1989 roku. Do 1999 roku zdecydowana większość sprzedawanych w kraju butelek pochodziła z krajowych winnic. Od tamtej pory sprzedaż tego alkoholu podwoiła się i dziś zarabiają na nim głównie importerzy. Według danych UVDL w zeszłym roku dwie trzecie sprzedanych w Czechach win pochodziło z importu.

Najpopularniejsze są w Czechach tanie wina sprzedawane w kartonach i plastikowych butelkach. Litr wina importowanego z Włoch, Węgier czy Hiszpanii kosztuje w hurtowej cenie poniżej 11 koron. Dwulitrowe wino w kartonie kosztuje w sklepie poniżej 30 koron (niewiele ponad 5 zł).Obecny wzrost konsumpcji wina spowodowany jest głównie importem tanich win w kartonie i plastikowych butelkach z Hiszpanii i Włoch. Wino w kartonach i butelkach PET stanowi obecnie ponad połowę sprzedaży w Czechach.

- Ludzie uzależnieni przerzucili się na tanie wino, bo gram czystego alkoholu kosztuje w nich mniej niż w wódkach. Dlatego proponujemy wprowadzenie na wina takich samych stawek podatkowych jak na piwo, wódki i wina musujące. Wszystkie państwa, które importują duże ilości wina, wprowadzają takie opłaty - powiedział Petr Pavlik, prezes UVDL, cytowany przez czeską agencję ETK.

Winiarze sprzeciwiają się wprowadzeniu podatków. - Mocny alkohol pije inna grupa ludzi niż wino - przekonuje przewodniczący Związku Winiarzy Republiki Czeskiej Ji i Sedlo. - Wprowadzenie akcyzy na wino zaszkodziłoby naszym wytwórcom, skoro w sąsiednich krajach takiej opłaty nie ma. Jest tylko w tych, które wina nie produkują albo produkują bardzo mało - stwierdził Ji i Sedlo w rozmowie z ETK.

Zerowa stawka akcyzowa na wino funkcjonuje także w Austrii, na Słowacji i Węgrzech.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz - http://wyborcza.biz/biznes/0,0.html © Agora SA

Subscribe

Comments for this post were disabled by the author