clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Ukraiński uczeń wyrzucony z polskiej szkoły za obrazę Polaków

30.06.2015

Uczeń technikum w Świdniku obrażał ofiary obozu koncentracyjnego na Majdanku. Obraźliwe zdjęcie zamieścił na jednym z portali społeczościowych. Sprawą zajęła się prokuratura. Dyrekcja wyrzuciła ucznia ze szkoły

Nastolatek uczył się w Polsce w ramach pomocy dla uczniów z Ukrainy. Na jednym z portali społecznościowych zamieścił zdjęcie wyciągniętej w obraźliwym geście ręki. Dłoń skierowana była w stronę pomnika Walki i Męczeństwa na Majdanku.

Internauci dotarli także do obraźliwych komentarzy pod adresem Polaków. W jednym z nich nastolatek napisał "Polacy to poje... Je... polske!" (pisownia oryginalna)

Sprawę nagłośnili użytkownicy portalu Wykop.pl. Szybko zyskała ona rozgłos wśród internautów. Nastolatek przeprosił za swoje zachowanie, zamieszczając w internecie zdjęcie, na którym widać rękę z podpisem "Polak jest moim bratem".

Sprawą postanowiła się zająć szkoła, w której uczył się Ukrainiec. "Społeczność szkolna Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej potępia czyn jednego z uczniów pochodzenia ukraińskiego, przyjętego do szkoły w trakcie roku szkolnego 2014/2015. Zachowanie to jest sprzeczne z wartościami przekazywanymi naszym uczniom. Czujemy się tym głęboko dotknięci i nie akceptujemy takiej postawy. Decyzją dyrektora PCEZ uczeń ten został relegowany ze szkoły." - czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Dyrektor placówki wystosowała również pismo do rodziców ucznia. "W związku ze skandalicznym zachowaniem syna informuję, że została podjęta decyzja o skreśleniu Wladyslawa K. z listy uczniów PCEZ. Proszę odebrać dokumenty." - czytamy.

Dochodzenie w tej sprawie podjęła również prokuratura w Lublinie. Możliwe, że nastolatek będzie musiał opuścić Polskę.

Tags: polska, praworządność, przestępstwa, ukraina
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author