clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Prestiżowa porażka USA. Samolot zniknął

Prestiżowa porażka USA. Samolot zniknął

dzisiaj, 20:31 TSz / IAR
HTV-2, fot. AFP
HTV-2, fot. AFP

Fiaskiem zakończył się kolejny test najszybszego samolotu świata, który powstaje w ramach amerykańskiego projektu Falcon. Maszyna straciła kontakt z ziemią chwilę po rozpoczęciu samodzielnego lotu.

Próby superszybkiego bezzałogowego samolotu HTV-2 nie mogli obserwować dziennikarze.

Pentagon informował o przebiegu testu na portalu internetowym Twitter. Z relacji tych wynika, że wystrzelenie rakiety Minotaur 4, która wyniosła samolot na granicę ziemskiej atmosfery, odbyło się zgodnie z planem.

Gdy jednak HTV-2 oderwał się od rakiety, by rozpocząć samodzielny lot, naziemna obsługa misji straciła kontakt z pojazdem.

HTV-2 powstał w ramach realizowanego przez Pentagon projektu Falcon. Jego celem jest stworzenie samolotu, który w ciągu godziny jest w stanie dotrzeć w dowolne miejsce kuli ziemskiej.

HTV-2 miał osiągnąć dwudziestokrotną prędkość dźwięku, czyli 21 tysięcy kilometrów na godzinę. Trasę Warszawa-Nowy Jork mógłby więc pokonać w niespełna 20 minut. Pierwsza próba superszybkiego samolotu HTV-1 odbyła się w kwietniu ubiegłego roku. Wtedy maszyna ta przez ponad 2 minuty leciała z maksymalną prędkością, po czym z powodu usterki test został przerwany, a HTV-1 zatopiono w oceanie.

Subscribe

Comments for this post were disabled by the author