clickkey (clickkey) wrote,
clickkey
clickkey

Супербыстрый самолёт армии США

W godzinę z Londynu do Sydney? Nowy, superszybki samolot armii USA

aw
2011-08-11, ostatnia aktualizacja 2011-08-11 08:56

Najszybszy samolot na świecie - bezzałogowy Falcon Hypersonic Technology Vehicle 2 - rozpocznie swój pierwszy lot dziś o godzinie 15.00. Wystartuje z bazy sił powietrznych USA w Kalifornii. Ma osiągnąć prędkość prawie 6 km na sekundę i wytrzymać temperatury nawet do 2 tys. stopni Celsjusza.

Samolot Falcon Hypersonic Technology Vehicle 2 (HTV-2)
Fot.AP Photo/DARPA
Samolot Falcon Hypersonic Technology Vehicle 2 (HTV-2)
Falcon HTV-2 powstał w ramach projektu prowadzonego przez amerykańską armię od 2003 roku. Ma on na celu stworzenie samolotu, który w ciągu godziny doleci (czy przetransportuje bomby) do dowolnego celu na kuli ziemskiej.

Samolot był już testowany w specjalnych tunelach, ale te nie pozwalają na rozwinięcie pełnej prędkości. Dzisiejszy lot ma też sprawdzić wytrzymałość maszyny oraz jej system nawigacyjny. Projekt samolotu był ulepszany od czasu lotów testowych w kwietniu zeszłego roku. Wtedy to już w dziewiątej minucie od startu komputer pokładowy wykrył nieprawidłowości i wymusił awaryjne lądowanie - napisał "Guardian".

Startu Falcon HTV-2 nie będzie można śledzić na bieżąco w internecie, ale jego postępy będą komentowane na Twitterze: @DARPA_News.
Subscribe

Comments for this post were disabled by the author